| +371 67242470 | +371 22007796 | [email protected]
Endodontija

Endodontija

Endodontija jeb sakņu kanālu tīrīšana un ārstēšana

Endodontija ir zobārstniecības nozare, kuras uzmanības centrā ir zobu sakņu kanālu ārstēšana un pārārstēšana.

Kad ir nepieciešama endodontija?

Zoba sakņu kanālu ārstēšana nepieciešama tad, ja zobu ļoti plaši ir skāris kariess un to vairs nav iespējams atjaunot ar plombu, neskarot zoba dzīvos audus. Šādā gadījumā tiek izņemti visi zoba dzīvie audi un nervs, tiek iztīrītas zoba saknes un aizpildītas ar īpašu materiālu.

Endodontija Alēnas Butkēvičas privātpraksē

 • Mūsu praksē izmanto jaunas tehnoloģijas, ar kuru palīdzību var labāk izprast zoba anatomiju un bioloģiju.
 • Kanālu ārstēšanai tiek izmantots speciāls mikroskops, ar kura palīdzību krietni palielinās kanālu ārstēšanas kvalitāte.
 • Tagad ir iespējams veiksmīgi ārstēt arī īpaši sarežģītus gadījumus, tādējādi saglabājot arī tādus zobus, kuriem agrāk kā vienīgā ārstēšanas metode būtu indicēta izraušana.
 • Kanālu ārstēšanas laikā vienmēr tiek izmantota speciāla gumija zobu izolācijai – koferdams. Tas aizsargā kanālus no mutes dobuma siekalām un tajā paša laikā aizsargā mutes dobumu no skalošanas līdzekļiem, ar kuriem tiek apstrādāti kanāli.

Kad ir nepieciešama kanālu ārstēšana?

Dzīvam zobam kanālu ārstēšana ir nepieciešama dziļa cauruma (kariesa) veidošanās gadījumā (parasti norit ar sāpēm) vai traumas gadījumā. Šajā gadījumā ārstēšanas mērķis ir kanālu preparēšana, dezinfekcija un kvalitatīva kanālu slēgšana.

Kad ir nepieciešama kanālu pārārstēšana?

Kanālu pārārstēšana var būt nepieciešama trīs gadījumos:

 • ja zobam parādās simptomi (zobs sāk sāpēt);
 • ja rentgenoloģiski var redzēt iekaisuma procesu;
 • nekvalitatīvs iepriekšējs pildījums.

Pārārstējot ir pilnībā jāizņem iepriekšējais pildīšanas materiāls no sakņu kanāla. Materiālu izņemšanas process ir tehniski daudz grūtāk izpildāms liektos kanālos nekā taisnos. Pārārstēšana ir daudz komplicētāka kā primārā ārstēšana un pieprasa zināmas iemaņas un zināšanas. Kanālu pārārstēšanas mērķis ir novērst iekaisuma procesa veidošanos vai ārstēt jau esošo iekaisuma procesu.

Kanālu ārstēšanas un pārārstēšanas laikā tiek izmantoti speciāli skalošanas līdzekļi, instrumenti un apstrādes tehnika. Mēs izmantojam pildīšanas tehniku, kura ļauj sapildīt kanālus vienā seansā, līdz ar to tiek ietaupīts vizīšu skaits un pacienta laiks.

Ar ko jārēķinās pacientiem, kuriem tiek veikta endodontija

Kaut arī mūsdienās endodontija jeb zobu kanālu tīrīšana ir saudzīga un profesionāla tehnika, tā jebkurā gadījumā ir komplicēta manipulācija, kas prasa augstu precizitāti un zināšanas. Vairākumā gadījumu pēc endodontijas zobs paliek, kur bijis, un labošanu var pabeigt, vienkārši ievietojot plombu, taču šo zobu vairs neuzskata par dzīvu, jo tam ir izņemti visi dzīvie audi un nervi.

Zobs pēc veiksmīgas sakņu kanālu tīrīšanas:

 • Saglabā savu sākotnējo vietu kaulā, zoba saknes turpina stabili fiksēties žokļa kaulā, nemainās tas, kā smaganas pieguļ zobam.
 • Zobs var nedaudz mainīt krāsu, kļūt tumšāks.
 • Pazūd zoba jutīgums – tas vairs nereaģē ne uz karstu, ne uz aukstu vai saldu pārtiku vai dzērieniem.
 • Zobs ir trauslāks par dzīvu zobu divu iemeslu dēļ – pirmkārt, vairs nenotiek asinsrite un zoba apgāde ar barības vielām, otrkārt – endodontija saistās ar samērā plašiem zoba bojājumiem, līdz ar to atlikusī zoba daļa un plomba ir mazāk izturīgas. Tas jāatceras, pievēršoties īpaši cietiem ēdieniem.
 • Ja zoba masa pēc visu bojājumu izņemšanas un sakņu kanālu tīrīšanas ir pārāk neliela, lai to varētu kvalitatīvi atjaunot ar plombu, iespējams izskatīt zoba atjaunošanu ar kroni – tādā veidā atjaunotais zobs būs vizuāli estētisks un monolīts, līdz ar to – izturīgs.
 • Endodontija cenas ziņā nav lēts pakalpojums, taču noteikti ir vērts ieguldīt esoša zoba atjaunošanā, jo implanti vai protēzes cenas ziņā būs vēl dārgāki.

Ja vēlaties saņemt konsultāciju par jautājumiem, kuros skarta endodontija, pierakstieties uz vizīti pie mūsu speciālistiem vai arī nosūtiet savu jautājumu elektroniski, lai saņemtu ātru atbildi!